2011 VICTORY LIST

A SCOW

Nationals
Rob Evans



BUCCANEER

NOOD San Diego/Midwinters
Dennis Martinelli
1


CORONADO 15

North Americans
David Rumbaugh
1,2,3,4
 
C SCOW

Nationals
Andy Burdick
1,2,3,4,5,6,8,9,10


ENSIGN

Midwinters
Jeff Millin
1,2


ETCHELLS

Worlds
Bill Hardesty
1,2,3,4,5,6,7,8,10

 
  North American Championship
Hank Lammens
 1,3
     
  East Coast Championship
Hank Lammens
 1
     
  Canadian Nationals
Hank Lammens
 1
     

LIS Championship
Steve Girling
1,2

 

Orca Bowl
Bill Hardesty
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

 

Coral Reef Cup
Jeff Dever  
1,2*,3

 

Jaguar Series Overall
Jeffrey Siegal
1,2,3

 

Midwinters East
George Andreadis / Tony Rey
1

 

Florida States
Mark Watson / Dirk Kneulman
1,2



Piana Cup
Jeffrey Siegal
1

 

San Diego Worlds Qualifier
Keith Whitmore
1,2,3,4,5,6,7,8,9

 
FINN
  Nationals
Zach Railey
 1,2,3
     

Skandia Sail for Gold
Ben Ainslie
1,2,3,4,5,6,9,10

 

Miami OCR
Giles Scott
1,2,3,4,5,6,7,8,10

 
FLYING SCOT
  North Americans
Andrew Eagan
 1,2,3
     

Midwinters
Andrew Eagan
1

 
  Scots on Rocks
Corky Hadden
1
     

Cedar Point Early Bird
Josh Goldman
1,2,3

 
470
  Worlds ISAF Men
Belcher/Page
 1,2,3,4,5*,6,7*,8,9*,10
     

Miami OCR Men
Nic Asher
1,2,3

 
INTERCLUB

Midwinters
Mike Ingham
1

 

Stanley Bell Memorial Regatta
Clay Bischoff and Lily Beck
1,2,3,4,5

 
INTERLAKE
  Nationals
Matt Fisher
 1,2,3,4,6,8,10
     

Chef's Regatta
Scott Savage
1,2,3,4,5



Midwinters
Steve Asperry
1


INT'L 14

NOOD San Diego/Midwinters
Brad Rutenik
1


J/22
  ROLEX International
Cort Sertl
 1,2,3,5*,6,7,8
     
  Raw Bar Regatta
Jim Barnash
 1,2,3,5,6,7,8,9,10
     

Cleveland Race Week
Lee Sacket
1,2,3

 

Jack Rabbit Regatta
Jim Barnash
1,2,3,4,5

 

NOOD Annapolis
Allan Terhune
1,2,3,6,7,8,9,10

 

Charleston Race Week
Chris Doyle
1,2,3,4,5

 

Midwinters
Jeff Todd
1,2,5,6,7,10

 
J/24
   District 8 Championship
Ron Medlin
 1
     
  East Coast Championship
Flip Wehrheim
 1,3,4,5,6,8,9,10
     
  District 10 Championship
Robby Brown
1,2,4
     
  Europeans
Mike Ingham
1,2*,4,5,8,9,10
     
  North Americans
Travis Odenbach
 1
     
  Ventura SailFest
Pat Toole
 1
     

Canadian Nationals
Rossi Milev
1,2,3,4,5,7,8,9

 

Cleveland Race Week
Dean Reidy
1,2,3

 

Great Vallejo Race
Michael Whitfield
1,2,3

 

JDaze Regatta
Mike Ingham
1,2,5,6,7,8,9,10

 

NOOD Annapolis
Anthony Parker
1,2,5,6,7

 

Charleston Race Week
Mike Ingham
1,3

 

NOOD San Diego
Pat Toole
1,2,3

 

NOOD St. Pete
Todd Fedyszyn
1,2,3

 
J/80
  SailNewport Regatta
Jeff Johnstone
 1,2,3,4
     

Newport Bacardi Week
Andrew Burton
1,2,3

 

NOOD Annapolis
Thomas Klok
1,3*,4,5,9

 
J/105
  North Americans
Henry Brauer
 1,2,3
     

SCYA Midwinters
Rick Goebel
1

 
JET 14
  Nationals
Brent Barbehenn
 1,2,3,4
     

Cleveland Race Week
Bryan Parker
1,3

 
LIGHTNING
  Worlds
Tito Gonzalez
 1,2,3,4,5,6,7,8
     
  North Americans
Ched Proctor
 1,2,3,4,6,7
     
  Central Atlantic District
Ched Proctor
 1,2,3,4,5,6,8,10
     
  Great Lake Championship
David Stark
1,2,3,4
     

Copa Salinas
Juan Santos
1,2,3,4,5,6,7

 

Juby Wynne
Dan Moriarty
1,2,3,6,8,10

 

Cedar Point Early Bird
Peter Hall
1,2,3

 

Long John Regatta
Jody Lutz
1,2,3,4,5

 

Southern Circuit Overall
Jody Lutz
1,2,3,4,5,6,7,9,10

 

So. Circtuit - St. Pete
Tito Gonzalez
1,2,3,4,5,7,8,9,10

 

So. Circuit - St. Pete Masters
Dick Hallagan
1,2,3,4

 

So. Circuit - Miami
Jody Lutz
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

 

Savannah Deep South
Jody Lutz
1,2,3,4,5,6,7,8,9

 
MC SCOW
  MC Nationals
Jow Rotonda
1,2,3,4,5,6,7
     
  Blue Chip Championship
Justin Hood
 1
     
  Die Hard Championship
Bill Coulburn
 1
     
  Fall Classic (North Lake)
Michael Gehl
 1
     
  MC Invite
Zach Clayton
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
     
  Scowfish Regatta
Richard Blake
 1
     
  Youth Championship
Allison Price
 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
     
  WMYA Championship
Rob Terry
1
     

James Island Regatta
Justin Walling
1

 

Horse Race
Will Hendershot

1

 

Spencer Weersing Memorial Regatta
Jamie Kimball
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

 

Cowtown Classic
Ted Kelley
1

 

Easter Regatta
Tommy Harken
1

 
MELGES 20

Newport Bacardi Week
Paul Reilly
1

 
MELGES 24
  US Nationals
Bora Gulari
 1,2,3,4,7,8,9,10
     
  Europeans
Carlo Fracassoli
 1,3
     

Worlds
Lorenzo Bressani
1,2,3,4

 

Worlds Corinthians
Eiichiro Hamzaki
1,2,3

 

Pre-Worlds
Eivind Melleby
1,2,3

 

California Cup - St. Barbara
Loren Colahan
1,2,3,4,5,6,8,9,10

 
OPTIMIST
  Finland Nationals
Wade Waddell
 1
     
  New Englands
Wade Waddell
 1
     
  US Nationals
Wade Waddell
 1
     

Valentine's Day Regatta
Richard Schuurmans
1,2

 
SANTANA 20

NOOD San Diego/Midwinters
Eric Kownacki
1


SNIPE

PCCs
Tyler Sinks
1,2,3

 

SCYA Midwinters
Dave Tillson
1

 
SOLING

Worlds
Peter Hall
1*,3,5,6,7

 

NOOD San Diego
Ian Wareham
1,2

 
SONAR
  New Englands
Jim Linville
1,2
     

Miami OCR
John Robertson
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

 
STAR

Skandia Sail for Gold
Robert Scheidt
1,3*,5,6,9,10

 

Princess Sofia
Iain Percy
1,3,4,6,7,8,9,10

 

South Americans
Lars Grael
1,2,3,4,5

 

Miami Bacardi Cup
Guillaume Florent
1,2,3,5,7

 

Miami OCR
Robert Sheidt
1,3,4,6,10

 
T-10
  North Americans
Mike Boston
 1,3*,4,6,8,10
     
  VERVE Cup
Tim Rathbun
 1,2
     

Cleveland Race Week
Jeff Sampson
1,2,3

 

Charleston Race Week
Mike / Beth Eckstein
1

 
THISTLE
  Harvest Moon Fall Regatta
Jack Finefrock
 1,2,3,4,5,7,8,9,10
     

Mid America Districs
Mike Gillian
1,2,3

 

Lake Michigan Districts
Tim Fitzgerald
1

 

NJ Districts
Chris Murphy
1,2,3

 

LIS Districts
Brad Thompson
1,2,3

 
  Fall Frontier Regatta
Eric Gesner
 1*,2,3
     

Orange Peel Regatta
Mike Ingham
1

 

Midwinters West
Mike Ingham
1,3

 
VIPER
   SailNewport Regatta
Chuck Allen
 1,3,4
     

Newport Bacardi Week
Pieter Tasselaar
1,3,4,8,9,10

 

Larchmont Memorial Day Regatta
Pieter Tasselaar
1,3,4

 

Wickford Regatta
Joey Healy
1

 

Texas Leukemia Cup
Juan Mauri
1,3

 

Mardi-Gras Regatta
Juan Mauri
1,2

 


Photo Gallery
2017 Interclub Nationals
Congrats Ted Ferrarone and Meredith Killion! North clients finished 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10!
© Cedric Adams
2017 Etchells Midwinters West
North Sails 1,2,3,4,5,6,7
2017 Melges 24 Nationals
Congratulations Brian Porter and team. North Sails 1,2,3,4,5,6,7,8,10!
2017 J/24 Calendar
US and International events at a glance
2017 Palamós Optimist Trophy National Cup - 544 boats
Nacho Baltasar - 2nd Place Overall
© Palamós Optimist Trophy National Cup
2017 Etchells Australian Championship
Congratulations Graeme Taylor, Steve Jarvin and James Mayo!
2017 Sarasota Viper Clinic
February 3, 2017 - Presented by Zeke Horowitz & Ched Proctor