2012 VICTORY LIST

See also: 2011 Victory List


A SCOW
  ► Nationals
Terry Blanchard
1,2,3,4,5
ATLANTIC
  ► Nationals
Norm Peck III
1
CFJ
  ► E.E Manning Regatta
Scotty Sinks
1
C SCOW
  ► Blue Chip Champs Ed Eckert 1
  ► Inland Champs
Kutchenreuter/Smith
1,2,3,4,5
E SCOW
 Nationals Andy Burdick  1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
  ► Inland Champs Vincent Porter 1,2,3,4,5
  ► Lake Geneva Spring Regatta
Jim Gluek
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
ETCHELLS
  ► Worlds
Tom Kingy
1,2*,3
  ► North Americans Dirk Kneulman
1,2,5,6,7,8,9
  ► US Nationals
Jeffrey Siegal
1,2,3,4,5
  ► Newport Bacardi Cup Steve Girling 1,3
  ► Orca Bowl
Bill Hardesty
1,2,3
  ► King of the Bays
Steve Girling
1,2,3
  ► Jaguar Series Overall
George Andreadis
1
  ► Midwinters East
George Andreadis
1
  ► Midwinters West
Vince Brun
1,2,3,4,5
  ► Florida States
George Andreadis/Tony Rey
1,2,3
FINN
 North Americans Greg Douglas 1
 Delta Lloyd Caleb Paine
1
  ► Princess Sofia Mapfre
Ben Ainslie
1,2,3
  ► Miami OCR
Zach Railey
1,2,3,4,5,6,7,8
5.5.Metre
 Worlds Nergaard 1,2,3,4
470 - MEN
  ► Princess Sofia Mapfre
Mathew Belcher
1,2,3
  ► Miami OCR
Mathew Belcher
1,2
470- WOMEN
  ► Miami OCR
Lisa Westerhof
1,2,3
FLYING SCOT
  ► North Americans Jeff Linton 1,2*,3,4,5,6*,9
  ► Jr North Americans  Greiner Hobbs
 1,2,3
  ► Husband/Wife Regatta
Amy & Jeff Linton 1,2
  ► DIYC Regatta
Allan Terhune
 1,4
INTERCLUB
  ► Nationals
Jim Bowers/Alexa Schurer
1
INTERLAKE
  ► Nationals Jim Ward 1,3,5,7,9
  ► Chief's Regatta
Scott Savage
1,2,4,5
J/22
 Canadian Nationals Chris Doyle  1
  ► Newport Bacardi Cup Chris Doyle 1,2,3
 St JudeBenefit Regatta Chip Riddle  1
  ► NOOD Annapolis
Chris Doyle
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
  ► Midwinters
Chris Doyle
1,3,4
  ► Charleston Race Week
Greg Fisher
1,2,3,4,5
J/24
  ► Change of Colors John Enright 1,2,5
  ► Carolina's Districts (8) Ron Medlin 1
  ► Florida Districts Robby Brown 1
  ► SCYA Midwinters
Chris Snow
 1,2
  ► NOOD - Annapolis
Travis Odenbach
1,2,4,5
  ► NOOD - St. Pete.
Travis Odenbach
 1,2,3,4,5
J/70
  ► JFest Southwest Regatta
Bruce McDonald
 1
  ► Carolina OD Regatta Ratko Vjuicic  1
  ► Fall Brawl Tate Russack 1,2,4,5
J/80
 North Americans Brian Keane 1,2,4
  ► East Coasts Brian Keane 1,2,3,4*,5
  ► Newport Bacardi Cup Bruno Pasquinelli 1,2,3
J/105
  ► North Americans Chris Perkins
1
LIGHTNING
  ► Lake Erie Districs David Starck
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
  ► Ohio Districts Matt Fisher  1,2,4,5
  ► CAD Districts Keith Taboada  1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
  ► Dixie Districts Gary Hurban
 1,2,3,4,5,6,7,8,9
  ► CT/RI Metropolitan District Justin Coplan
 1,2,4*,5,6,7,8,10
Juby Wynne Larry Frost 1,2,3,4,6
  ► Spring Classic
Larry MacDonald
1,3,4,5
  ► CPYC Early Bird
Gianni Cuccio
1,2,3,4
  ► So. Circuit - Overall
Greg Fisher
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
  ► So. Circuit - St. Pete
Allan Terhune
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
  ► So. Circuit - Miami
Greg Fisher
1,2,3,4,5
  ► So. Circuit - Savannah
David Stark
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
MC SCOW
  ► Nationals Jamie Kimball
1,2,3,4,6,7,8,9.10
  ► North Americans
John Gutenknust
1
  ► Jr Nationals
 Matt Ripley
1,2,3,4,5,6,7
  ► Blue Chip Championship
Jamie Kimball 1
  ► Northeast Championship Scott Norris 1
  ► Western Michigans James Kimball 1
  ► Die Hard Mark Tesar 1
  ► Spring Lake Fall Scott Harestad 1
  ► Scowfish David Auner 1
  ► Steamboat Scowboys Julia Lentz 1
  ► Orlando Webb Jeff Surles  1,2,5,6
  ► Spring Shakedown
Cam McNeil
1,2,3,4,5,6,7
  ► Cowtown Regatta Richard Blake
1,2,3,4,5
  ► Colorado Scowboys Seth Berman  1
  ► Rebel Rouser Regatta
Justin Annis
1
  ► Springboard Regatta
Justin Annis
1
  ► Midwinters
Jim Gluek
 1,2,3,4
MELGES 20
  ► Miami Winter Series Event 1 Russ Lucas  1
  ► Miami Championship
Luca Lalli
 1,2,4,5,6,8,10
MELGES 24
  ► North Americans Warwick Rooklyn
1
  ► US Nationals
Harry Melges  1,2*,3,4,5
  ► Davis Island Regatta
Bora Gulari  1,2,3,4
  ► Key West Race Week
Bora Gulari
 1,4,5,6,7,8
  ► Miami Bacardi Cup
Flavio Favini
1
MOORE 24
  ► Nationals Bart Hackworth 1,3
OPTIMIST
  ► Europeans Stijn Paardekooper  1
  ► SE Dinghy Champs
Nick Schultz
1,2,3
  ► Team FOR Invitational
Bora Gulari
 1,3
SABOT
 Nationals Tyler Sinks
1,2
 ► NHYC Spring Gold Cup Charles Lindsay
1,2
 OYC Luff-In Charles Lindsay 1
 ABYC Memorial Day Cole Baker
1
 SWYC Luff-In Charles Lindsay 1
 ► E.E. Manning Regatta
Max Brill
1
 ► SDYC Junior Invitational
Max Brill
1,2,3
SANTANA 20
  ► Eugene Memorial Day Regatta
Eric Kownacki
1
SHIELDS
  ► Naionals
Tim Dawson
1,2,4,5
SOLING
  ► Worlds Peter Hall 1,2,3,4,5
  ► North Americans Peter Hall 1
SONAR
  ► North Americans Peter Galloway 1
  ► Atlantic Coasts Dave Curtis 1*,2,4,5,6,7,9
  ► Tappan Zee
Rick Doerr
1,3,5,7,8
  ► Miami OCR
Udo Hessels
1,2,3,4
  ► IFDS Worlds
Wang Hansen
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
SNIPE
  ► Masters Doug Hart 1,2,4,5
  ► Carolyn Nute Regatta
Doug Hart 1,2
  ► Newport Bacardi Cup Kevin Reali 1
  ► Herb Shear Regatta
Doug Hart
1,2,3
  ► Las Vegas Regatta
Dave Tillson
1,2,3,4,5
  ► E.E. Manning Regatta
Chuck Sinks
1,2,4,5
STAR
  ► Worlds Robert Scheidt 1,2,3,4
  ► North Americans John MacCausland 1
  ► Newport Bacardi Cup Doug Smith 1,2
  ► District 2 John MacCausland
1
  ► Arms White John MacCausland 1,2
  ► Tomahawk Regatta
Rick Merriman 1,2,3
  ► Linpicott Memorial
Pete McChesney 1,3
  ► Rollins Bowl
Eric Doyle
1
  ► Princess Sofia Mapfre
Robert Scheidt
1,2,3
  ► Miami OCR
Robert Scheidt
1,2*
SWEET 16
  ► Nationals Peter & Tommy Hausler 1
THISTLE
  ► Nationals Allan Terhune 1,5,6,7,8,10
  ► Midwinters East
Allan Terhune
1
  ► Midwinters West Mike Ingham 1,3,5
  ► Oyster Roast
Charles Krafft
1,2,3,4,5
VIPER
  ► Newport Bacardi Cup Paul Zimmerman 1,2
  ► Memorial Day Regatta Joe Healey 1
  ► Wickford Regatta
Joe Healey
1
  ► NOOD San Diego
Garth Reynolds
1
  ► Leukemia Cup Arizona
Greg Jackson
1
Y-FLYER
  ► Nationals Drew/Andrew Daugherty 1,2,3,4,5,6
VX ONE-DESIGN
  ► North Americans
Marcus/Andrew Eagan 1,2
  ► Newport Bacardi Cup Brain Bennett
1,2,3

See also: 2011 Victory List


Photo News
2017 Interclub Nationals
Congrats Ted Ferrarone and Meredith Killion! North clients finished 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10!
© Cedric Adams
2017 Etchells Midwinters West
North Sails 1,2,3,4,5,6,7
2017 Melges 24 Nationals
Congratulations Brian Porter and team. North Sails 1,2,3,4,5,6,7,8,10!
2017 J/24 Calendar
US and International events at a glance
2017 Camellia Cup - Santana 20
Congratulations Mark Werder and team!
2017 Palamós Optimist Trophy National Cup - 544 boats
Nacho Baltasar - 2nd Place Overall
© Palamós Optimist Trophy National Cup
J/70 Key West Race Week
1,3,4,5,8*,9,10 powered by North Sails!
© Mauro Melandri
2017 Etchells Australian Championship
Congratulations Graeme Taylor, Steve Jarvin and James Mayo!
2017 Sarasota Viper Clinic
February 3, 2017 - Presented by Zeke Horowitz & Ched Proctor
2016 Viper Internationals
Congratulations Zeke Horowitz! North 1,2,3,4,5,7,8,10!
Melges 20 - 2016 World Ranking
Congratulations Drew Freides and team Pacific Yankee!
Melges 20
2016 World Ranking
2016 Melges 24 Worlds
Congratulations Connor Clarke! North 1,3,4,5,6,7,8,10!
2016 M24 Worlds
1,3,4,5,6,7,8,10 powered by North!
Etchells Kris Kringle Clinic & Regatta
You are invited! December 10, 2016 at the San Diego Yacht Club.
2016 J/22 Mid-Atlantics
1,2,3 powered by North Sails!
© Dan Phelps, SpinSheet Magazine spinsheet.com
Melges 24 US Nationals
North powered-boats 1,2,3,4,5,7,8,9,10!!
© Julie Navin