2013 VICTORY LIST



A SCOW
 ILYA Championship
Terry Blanchard 1,2,3
C SCOW
 ILYA Championship
Steve Schmidt 1
 WYA Championship Steve Schmidt 1
 Western Michigans Cam McNeil 1
 Springfield Regatta
Patrick Lynch 1
DAYSAILER
 Nationals, Juniors
Jake Kelly 1
E SCOW
 Nationals Kevin Jewett 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
 Blue Chip
Augie Barkow 1,2,3
 ILYA Championship Eric Bowers 1
 Eastern Championship Vincent Porter 1
 Western Michigans Brett Hatton 1
 Lake Geneva Champs
Vincent Porter 1,2,3,4,5
ETCHELLS
 Worlds
Marvin Beckmann
1
  ► North Americans Jeff Siegal 1,2,5,6,7,8*,9
 Europeans Ante Razmilovic 1
 Orca Bowl Bruce Nelson
1,2,3
 Nationals
Marvin Beckman 1,2,3,4
 Annapolis Fall Hank Lammens 1,2,3,4,5
 NOOD Annapolis
Jeff Borland 1,2,3
 Midwinters West
Bill Hardesty 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
  ► Florida States
Dirk Kneulman / Mark Watson
1,2,4*,5,6,7,8,9,10
FINN
  ► Princess Sofia
Giles Scott 1,2,3
  ► Miami OCR
Caleb Paine
1
5.5 METERS
  ► Worlds
Wieser/Kleen/Auracher
1,2,3,4,5,6,7
FLYING SCOT
   ► North Americans Jeff Linton 1,2,5,6,7,9
   ► Jr. North Americans
Greiner Hobbs & Robert Hobbs 1,2,3
  ► Wife-Husband Lisa & John Meredith 1
  ► Midwinter Warm-Up Regatta
Jeff Linton
1,2,3
420
  ► Worlds - Men
Xavier Antich & Pedro Terrones
1,3,4
  ► Worlds - Women
Annabel Cattermole & Bryony Bennett-Lloyd
1,2
470
  ► Miami OCR
Stu McNay / Dave Hughes
1
INTERCLUB
  ► Nationals
Jim Bowers
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
INTERLAKE
  ► Sundusky Regatta
Jim Ward
1
J/22
 Worlds Allan Terhune 1,2,4,5,6,7,8,9,10
 Newport Regatta
Brad Julian 1,2,3
 Cleveland RW Chris Doyle 1,3,4,5
 NOOD Annapolis Allan Terhune
1,2,3,4,5,6,7,8,9
  ► Charleston RW
Chris Doyle
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
J/24
  Worlds Tim Healy 1,4,5,6,8,9,10
  Europeans Chris MacLaughlin 1
  North Americans John Mollicone 1,2,3,4,5,6,8
  US Nationals
Mike Ingham
1
  Italian Nationals Keith Whittemore
1
  East Coasts
Tony Parker 1,2,4,5,6,7,8,9,10
   ► Newport Regatta  Healy/Mollicone  1,2,3,4,5
   ► Southeast Regionals Robby Brown 1,3,5,6
 NOOD Seattle Scott Milne
1,3
 NOOD Annapolis Tony Parker*
1*,2,3,5,6,7
  ► Midwinters
John Mollicone
1,2,4,5
  ► NOOD St. Pete
Robby Brown
1,2,3,5
J/70
  ► North Americans
Heather Earl
1,2,3,4,6,7,8,10,11,12,13,15
  ► Rolex Big Boat Series Jim Cascino 1
  ► J-Fest San Diego
Eric Kownacki/Tom Jenkins 1
  ► West Coast Champs Bennet Greenwald 1,2
  ► CBYRA Race Week Pete McChesney 1,2,3,5,6,7,8,9
  ► NOOD Marblehead Bennet Greenwald 1,3,5
  ► Newport Regatta Joel Ronning 1,2,3,4,7,8,10
  ► Long Beach Race Week
Bennet Greenwald
1
 Annapolis YC Annual Regatta Pete Firey 1,2,3,4,5
 Newport Leukemia Cup Heather Gregg Earl 1,2,4,5
 Yachting Cup
Eric Kownacki/Tom Jenkins 1,3
 Southern Bay Race Week
Ron Thompson
1,2,5
 Cal Race Week Eric Kownacki
1
 Cedar Point OD Regatta
Gary Tisdale / Adam Burns
1,3,4,5
 NOOD Annapolis Bennet Greenwald
1,2,3,4,5,6,8,9,10,11,13,14,15
  ► Charleston RW  Tim Healy
 1,3,4,6,8,10
  ► Miami Bacardi Cup
Brian Keane
1,3,4
  ► NOOD St Pete
Joel Ronning
1,2,4,5
J/80
  ► East Coasts  Will Crump 1,2,6,7,8,10
  ► CBYRA Race Week Will Crump 1,2,4,5
 Annapolis YC Annual Regatta John White 1
 NOOD Seattle William McKinno
1,3
 NOOD Annapolis
Joel Ronning 1,2,3
  ► NOOS St. Pete
Joel Ronning
1
  ► Key West Race Week
Ron Buzil
1,2,4,5
LIGHTNING
Worlds
 David Starck  1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
 North Americans Allan Terhune 1,2,3
 ACCs
Jody Starck
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
 Wild Oyster David Starck 1,3,4,5,6,7,8,9,10
  ► Canadian Open Jamie Allan 1,2,3,4,6,7,8,9,10
  ► Deep South
Tito Gonzalez
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
MC SCOW
 ILYA Championship Mark Christensen 1
  ► Nationals Kenny Wolfe 1,2,3,4,5,6,7,8
  ► Die Hard Bill Colburn 1
 Nor' Eastern Champs
Chris Hawk 1
 Interlake Championship Bill Colburn 1
 Western Michigans Pete Comfort 1
  ► Spencer Weersing Rob Terry 1
  ► Colorado Scowboys Seth Berman 1
  ► Spring Dinghyfest
Kenny Wolfe 1
  ► Orlando Webb Regatta Eric Hood 1
  ► Rebel Rouser Regatta Jeremy Pape 1
  ► Spring Shakedown
Cam McNeil 1,2,5
  ► Eagle Lake Open
Ted Keller
1
  ► Okauchee Champs
Jim Gluek
1
  ► Cow Town Regatta
Ted Keller 1,2,3,4
  ► Rebel Rouser Jeremy Pape 1
  ► Midwinters
Kenny Wolfe
1,3,6,7,8
MELGES 17
 Nationals  Harry Melges 4
1
  ► Western Michigans
Tom Munroe
1
MELGES 20
Worlds John Taylor 1
 Nationals John Kilroy 1
  ► Miami Winter Series - Event #2 - Corinthian
John Brown
1,2,3
  ► Miami Winter Series - Event #2 - Overall
Marc Hollerbach
1*,2
MELGES 24
  ► Worlds Brian Porter 1,2,3,4,5,6*,7*,9,10
  ► Europeans Flavio Favini 1
  ► Pacific Coasts Alec Cutler 1
  ► Charleston RW
 Alec Cutler
 1,2,3,4,5,6,8
  ► Maimi Bacardi Cup
Riccardo Simoneschi
1,2,3
MOTH
  ► Worlds Bora Gulari 1
  ► Nationals Bora Gulari 1
OPTIMIST
  ► Nationals Luke Ingalls 1
  ► Midwinters Ian Moran 1
  ► Great Lakes Championship
Ian Moran
1
SANTANA 20
  ► Nationals Eric Kownacki 1
  ► Western Regionals
Eric Kownacki
1
SHIELDS
  ► Nationals Tim Dawson 1,3,4,5,6,7,9
SNIPE
  ► PCCs
Dave Tillson
1
  ► District 5 Champs
Chuck Sinks 1,2,3,4
  ► Carolyn Nute Halloween
Dave Tillson 1,2,3
  ► Las Vegas Regatta
Ken Redler
1,2,3,5,6,7,8
SOLING
  ► NOOD Annapolis
Peter Hall
1,2
SONAR
  ► LIS Championship Jim Crane 1,3,4,5,6,7,9,10
  ► NOOD St. Pete
Andrew Fisher
1,2,3,4,5
STAR
  ► Worlds John MacCausland 1,2,4,5,8,9,10
  ► North Americans
Brian Ledbetter
1,2,3,4,6,7,9
  ► District 5 Andrew Campbell 1,3,4*,6,7,8,9
  ► Baxter Bowl Andrew Campbell 1
  ► NOOD Seattle
Brian Ledbetter
1,2*
THISTLE
  ► Nationals
Allan Terhune
1,3,4,5,7,9,10
  ► Nationals Junior
Chris Wilson
1,2,3
  ► Nationals Womens Kristen Goethert 1,2,3
  ► Lake Erie Districts Chris Klotz 1,2,3,4,5
  ► Damful Regatta Jack Finefrock 1,2,3
  ► Brlin Regatta Ben France 1,2,3
  ► Pymatuning Regatta Ben France 1,3
  ► Sandusky Regatta
Mike Ingham
1,2,3,4,6,7,9,10
  ► Orange Peel Regatta
Steve Burke
1
VIPER
  ► North Americans
Jason Carroll 1,2,3,4
  ► Pacific Coast Championship
Jay Golison 1
  ► Atlantic Coast Championship Ched Proctor 1,2,3
  ► Long Beach Race Week
Jay Gollison
1
  ► Cedar Point OD Regatta
Justin Scott
1,3
VX ONE DESIGN
  ► North Americans
Jason Carroll 1*,3,4*,5

See also: 2012 Victory List | 2011 Victory List


Photo News
2017 Interclub Nationals
Congrats Ted Ferrarone and Meredith Killion! North clients finished 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10!
© Cedric Adams
2017 Etchells Midwinters West
North Sails 1,2,3,4,5,6,7
2017 Melges 24 Nationals
Congratulations Brian Porter and team. North Sails 1,2,3,4,5,6,7,8,10!
2017 J/24 Calendar
US and International events at a glance
2017 Camellia Cup - Santana 20
Congratulations Mark Werder and team!
2017 Palamós Optimist Trophy National Cup - 544 boats
Nacho Baltasar - 2nd Place Overall
© Palamós Optimist Trophy National Cup
J/70 Key West Race Week
1,3,4,5,8*,9,10 powered by North Sails!
© Mauro Melandri
2017 Etchells Australian Championship
Congratulations Graeme Taylor, Steve Jarvin and James Mayo!
2017 Sarasota Viper Clinic
February 3, 2017 - Presented by Zeke Horowitz & Ched Proctor
2016 Viper Internationals
Congratulations Zeke Horowitz! North 1,2,3,4,5,7,8,10!
Melges 20 - 2016 World Ranking
Congratulations Drew Freides and team Pacific Yankee!
Melges 20
2016 World Ranking
2016 Melges 24 Worlds
Congratulations Connor Clarke! North 1,3,4,5,6,7,8,10!
2016 M24 Worlds
1,3,4,5,6,7,8,10 powered by North!
Etchells Kris Kringle Clinic & Regatta
You are invited! December 10, 2016 at the San Diego Yacht Club.
2016 J/22 Mid-Atlantics
1,2,3 powered by North Sails!
© Dan Phelps, SpinSheet Magazine spinsheet.com
Melges 24 US Nationals
North powered-boats 1,2,3,4,5,7,8,9,10!!
© Julie Navin